"A csatára való felkészülés során meggyőződhettem arról, hogy a tervezés létfontosságú, ám a tervek haszontalanok."
Eisenhower
Találtam egy nagyon tanulságos cikket a fenti címmel itt.
Érdemes elolvasni.
Így kezdődik:
"Amikor egy vezetőnek van 5 beosztottja, akkor az első amatőr hiba, amit elkövethet - de még mennyire amatőr -, hogy mindegyik munkatársát ugyanúgy próbálja motiválni, munkára serkenteni! Arról már nem is beszélve, amikor mindezt ráadásul kizárólag pénzzel gondolja, majd végül mennyire meglepődik, hogy: nem működik.
De alapvetően két súlyos feltételezés van egy ilyen vezetőnek a fejében, amelyek a legfőbb akadályai annak, hogy valaha is motivált, szorgalmas munkatársai legyenek:
1. Alapvetően magából indul ki, és úgy gondolja, hogy ami őt motiválná, az tuti másokat is fog!
2. Eleve nem is feltételezi, hogy 5 embert 5 különféle dolog motivál!
Mai blogomban ez utóbbiról szeretnék egy kicsit bővebben írni, de előtte had osszak meg egy aranyos kis történetetet, amely rendkívül jól bemutatja a motiválás lényegét…
A történet vidéken játszódik, ahol egy falu szélén működő tehenészet kezd tönkremenni. Csökken az állatállomány, nem termelnek elég tejet a tehenek, ezért csökkenteni kell a munkatársi létszámot. A tehenészet már a csőd közelébe kerül, amikor jelentkezik egy vállalkozó, aki szívesen megvenné.
A falu eladja, ő kifizeti az árát, és egy fél év múlva azt látják, hogy a tehenészet újra gyarapszik, gazdagodik, egészségesek az állatok, és újra komoly mennyiségű tejet termelnek, továbbá a feldolgozott termékek gyártását is megkezdték. A falusiak el nem tudják képzelni mi történhetett, ezért elküldenek egy delegációt a gazdához, hogy megkérdezzék, hogyan csinálta.
A gazda elmondja, hogy amikor megvette a tehenészetet körülnézett, megnézte a feltételeket, és a lehetőségeket. Aztán bement a tehenek közé, és azt mondta nekik:
"Figyeljetek ide tehenek, én vagyok az új tulajdonos, és ti döntitek el, hogy holnaptól kezdve tejet fogok árulni, vagy marhahúst!"
Félretéve a viccet, a probléma igenis valós, ha nem ma kezdted a vezetősdit, akkor biztos rájöttél, hogy vannak emberek, akiknek bármit ígérhetsz, bármit próbálhatsz, kizárólag fenyegetettség és folyamatos ellenőrzés alatt állnak neki igazán dolgozni. Ráadásul minél nagyobb céged van, minél több alacsony kvalifikáltságú ember dolgozik nálad, annál több ilyen munkatársad van...
folytatódik."
Érdekes, hogy a napokban ketten is megkérdezték, hogy nekem mi volna tervem,gondolatom a Krisna-tudat terjesztésével kapcsolatban.
Mindkét esetben kevés volt rá az idő, hogy kifejtsem, de említettem, hogy erről már írtam itt már 3 éve.
Hogy könnyebb legyen megtalálni az alábbiakban olvashatod az első részt, és itt találod a másodikat,a harmadikat és a negyediket.
"Bevezetés
Nem akarok senkit sokáig untatni ilyesmivel, mert én se szeretem, gyakran átlapozom az ilyet. Néhány fontos dolgot azért mégis szeretnék itt leírni.
Minek a stratégia, vagy vízió?
Jó kérdés, mert bár igen komoly szervezetnek tartanak minket és tartjuk magunkat meglepő módon nem sok ilyen készült. És bár rengeteg változás, változtatás zajlik napjainkban is ennek menete, elvei, céljai, stb. csak szóbeszéd útján terjednek.
Ha 18 éves vagy, és a haveroddal úgy döntesz, hogy csak úgy megindultok nyaralni, lesz ahogy lesz, az nem probléma, mert jó erőben vagytok és max. saját magatokat kockáztatjátok. De még ebben az esetben is érdemes előrelátónak lenni, különben ez így extrém sport.
Ugyanezt egy 4-5 tagú család biztosan nem teszi meg. Ugyanis a pályaudvaron alvás egy idő után nem pálya mindenkinek…
Egy cégnek, intézménynek, szervezetnek, pláne egy mini társadalomnak még egy családnál is előrelátóbbnak kell lennie. Ilyesmiről már írtam itt.
Érdekes, hogy a legnagyobb terjedelemben és kidolgozottságban a sokak (gyakran saját maga által is) őrültnek tartott Kisora prabhutól olvastam. Messze nem volt tökéletes, ahogy ez se lesz az, de legalább gondolkodott rajta, leírta és vállalja.
Itt jön be egy probléma. Hogy a stratégiát a hangzatos ötleteléstől az különbözteti meg, hogy nem rövidtávú szédítés, vagy probléma megoldás a célja, hanem felvállalt elvekre épül hosszútávon.
Mert lehet a célja egy biciklitúrának Győr is, Debrecen is, de ha ezt nem fixáljuk le, akkor baj van, mert meglepődünk, hogy milyen városok bukkannak fel és az út közben milyen meglepetések érnek minket.
Nem várt dolgok, események úgyis lesznek, de az okos ember megpróbálja ezk számát csökenteni.
Na, mindegy nem ragozom tovább, úgyis érted.
Mire alapozom a tervet?
Ez egy fontos kérdés.
- Természetesen elsősorban a Szentírásaink, Ácáryáink tanításaira
- Volt és van szerencsém sokat társulni közvetetten és közvetlenül több fejlett vaisnavával
- Az ISKCON itthoni és külföldi történelme
- Saját vezetési tapasztalataim, amiről itt olvashatsz többet
- Más magyar nagy- és kisegyház működése, sikerei, kudarcai
- egyéb szakirodalom
- és a józan (paraszti) ész
Mit szeretnénk?
A nagy szentek felismerték, hogy ha ebben a korszakban fenn szeretnénk tartani egy eszmét, vallást, akkor szükség van egy intézményre. Ez a nyugati világban halmozottan így van.
Az hogy ez tartósan fenn tudjon maradni két alapvető fontos dolog szükséges:
1. A lelki tisztaság megtartása
Az eredeti tanításoktól való nemeltérés, szorgalmas és pontos végzése a lelkigyakorlatoknak, és az egyszerűség, lemondottság fenntartásával valósítható meg.
Erről majd még később lesz szó.
2. Gazdaságilag is rentábilis működtetés
Ettől sokan zavarba jönnek, mert ugye ez pénzről szól. A tiszta Isten-szeretet természetesen mentes minden anyagi dologtól, de a mi és főleg a ránkbízottak testének vannak igényei. Egy anya, vagy apa is motiválatlanul szereti, imádja a gyermekét, de a számlák befizetéséről is gondoskodik.
Mik a források?
A vallásos intézmények az alábbi helyekről várhatnak támogatást:
a. Hívők adományai
Ez lehet sok kicsi, és/vagy néhány nagy
b. Külső adományok
Ez nem az elkötelezett hívőktől származik, ilyen lehet a karitatív tevékenység támogatása, de a könyvosztás is ebbe a kategóriába tartozik
c. Állami támogatás
1%, pályázatok, különböző normatív támogatások, ingatlanok, egyéb állami juttatások
d. Üzleti tevékenység
Boltok, éttermek, idegenforgalom, tanfolyamok, stb
Néhány példa:
Az ISKCON-ban szinte csak olyan helyeken virágoznak a központok, ahol indiaiak élnek szép számban és a kultúrájuk miatt lelkesen adományoznak, azaz „a” pont.
Scientológusok az ületi tevékenységben utaznak főleg, de utálja őket az egész világ e miatt. Ahogy írtam a Mo-i nagyegyházakat az állam tartja el.
Az MKTHK sikere főleg abból áll, hogy mindegyiket egyszerre műveli. De ez se tűnik túl stabilnak. Ha a „b” lecsökken, bajba kerül a központ.
Biztos és fejlődőképesnek az un. új keresztény egyházak útja látszik. Ők a dinamikus növekedés mellett stabil gazdasági helyzetben vannak. Nem kell bizniszelniük, a politikusoknak hízelegniük és az utcán kéregetniük.
Ezzel nem azt mondom, hogy bármelyik is rossz, de bizonytalan.
Különböző, sokszor titkos forrásokból is gyűjtöttünk információt a három egyik legsikeresebb Mo-i kisegyházról. Ebben semmi különös nincs, Kaunteya prabhu, aki GBC tag és a prédikálási minisztérium egyik vezetője éveket töltött ezzel.
„A jó pap holtig tanul.”
Ő is arra a következtetésre jutott, hogy stabil, nagy méretű és aktív hívő-közösségre van szükség. Semmi kétség, hogy Srila Prabhupadanak is ez volt a célja. Az épületek, az intézmény van az emberekért, és nem fordítva.
“Egy templomi központ elindításának csak az a célja, hogy példát mutasson a közelben élő embereknek: hogyan csinálhatnak egy kis templomot minden egyes házban. Nem szükséges, hogy emberek százai és ezrei éljenek a templomainkban, de ha hatásos propagandát tudunk csinálni, akkor a közelben élő emberek, háztartók avatást akarnak majd elfogadni, és követni fogják a templomi élet szabályait.”
Srila Prabhupada– Levél Tamál Krisnának, 1969 június 1.
Nemrég hívták fel a figyelmemet egy igen (pozitívan) elfogult írásra.
"Mantra - Csak ennyi
Egy igazi underground banda
Egy magyar csapat. Rockot toltak, azt a fajtát, amilyent mástól még nem hallottam. És azt a fajtát, amit nem tudtam nem szeretni. Őszintén. Nincs olyan számuk, ami ne jött volna be. Mind szövegét tekintve, mind pedig zeneileg. Sajnos feloszlottak nemrég, de ránk hagytak nyolc kurva jó lemezt, meg néhány koncertfelvételt. Ja, és egy másfél órás filmet, melyet 2009-ben kezdtek el készíteni, és mostanában fejeztek be.
A Mantráról van szó, egy krisnásokból álló zenekarról. Vijaya Gauranga das gitár, Jaya Hari das ének és basszus, Rajahamsa das pedig dob. Ez volt az utolsó felállás. Előtte volt még jópár. Régebbi tagok például Gopikrsna das (dob), Kowalsky (ének), Nagy Richárd (basszus), Acyuta das (gitár), Csiki László (dob), Mozsik Imre (dob) és Fellegi Ádám (dob). Kowalsky egyébként is közreműködött több lemezen, mikor még nem volt tag, s ugyanígy tett Csató is, a Replika gitáros-énekese.
1999 nyarán jött létre a Mantra, és azóta szinte minden évben kaptunk tőlük egy albumot. Hogy miért más ez a zene, mint a többi rockbandáé? A válasz nem bonyolult. Egyszerűnek tűnő szövegek, pár akkordból, pár riffből álló dalok. Mégis van benne valami plusz. Ennek a zenének éppen az egyszerűsége adja meg a tartalmát, a lényegét. Ugyanis ha kicsit is odafigyelsz, kénytelen vagy egy idő után gondolkodni, hogy most mit is akartak ezzel mondani? Közhelyes mondatok, pár szavas versszakok és refrének, melyek mögött életek és regények lapulnak. Rejtve csak addig marad, míg el nem indulsz az úton, hogy felfedezd magad és a világot. És a legfontosabb, hogy az előítélet a legelső, melyet el kell dobnod magadtól. Ugyanis bár tényleg krisnásokból áll a csapat, egyáltalán nem a Krsna tudat szól a dalokból. Ha mondhatunk ilyet, egy általános és egytől származó, isteni filozófia, vagy gondolkodás az, ami visszaköszön a Mantra szövegeiből. Éppúgy szól az emberi érzésekről, mint a hibákról, a világban történő csodákról és borzalmakról. A hangszerelés szerintem kiváló, mindegyik lemeznek van különlegessége, pikantériája. Mindegyik kicsit más színű, és tartogat valami meglepetést, valami teljesen egyedi hangulatot és ízt.
Ez a cikk tisztelgés a Mantra előtt, még egyszer nagyon köszönöm nekik, hogy megszülettek, hogy éltek, és hogy a számaikkal mindig is élni fognak! :)"