Ezzel a címmel olvastam egy hírt, melyre többen felhívták a figyelmemet és nem hírldal átvette. Most nálam is olvasható, mert tudom, hogy sokakat érdekel a téma.

A saját kommentáromat most a végén fűzöm hozzá.

„Ha az ázsiai országokkal nem is vethető össze a hazai közgondolkodás, az európai átlagot meghaladó mértékben véljük úgy, hogy a nőknek nem kellene karriert építeniük - számol be a Menedzsment Fórum.

Miközben nők vezetnek kormányokat, világméretű cégeket és a munkaerőpiac több mint felét teszik ki, egy közvélemény-kutatás szerint még mindig a világ egynegyede - nagy többségükben fiatalok - úgy véli, a nőknek otthon a helyük.

A 23 országban 24 ezer ember megkérdezésével készült Reuters/Ipsos felmérést a nemzetközi nőnap előtt hozták nyilvánosságra. Ennek alapján kiderül, a legtöbben Indiában (54 százalék), Törökországban (52 százalék), Japánban (48 százalék), Kínában (34 százalék), Oroszországban (34 százalék) és Magyarországon (34 százalék) gondolkodnak úgy, hogy a nőknek nem kellene dolgozniuk.

Meglepő módon a "nő helye otthon van" kijelentéssel egyetértők közül többségben vannak a 18-34 éves korosztály képviselői. A válaszadók összességében mindazonáltal 74 százalékban nem értettek egyet a kijelentéssel.

"Annak ellenére, hogy a múlt század során a nők hatalmas előrelépést tettek a társadalomban való részvétel terén - a politikától a munka világán, a sporton és a médián át a szellemi törekvésekig -, számos korláttal kell még megbirkózniuk" - mondta John Wright, az Ipsos közvélemény-kutató helyettes elnöke.

"E kutatás a többség véleményét kifejezve azzal az alapvető tanulsággal bír, hogy a nők számára elengedhetetlen, hogy képesek legyenek választani, hogyan és milyen területen akarják kibontakoztatni magukat" - tette hozzá.

Azokban az országokban, ahol a legtöbben vélekedtek úgy, hogy a nők helye otthon van, a nemek között is csekély a véleménykülönbség - mutatta ki a felmérés. Például Indiában, ahol a megkérdezettek több mint fele értett egyet a kijelentéssel, a férfiak és nők nagyjából egyenlő arányban vélekedtek így. „

Érdekes, hogy hányféle következtetést lehet levonni egy felmérésből. Már a cím is szenzációhajhász.  Szó van elnyomásról is, de a végén kiderül, hogy egyet értenek a nemek.

Miért? Mert ez egy kulturális kérdés, hogy hogyan osztják meg egymás között a feladatokat. Érdekes volt nemrég, hogy egy felnőtt gyerekes, több diplomás házaspár arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy nem éri meg a feleségnek elmenni dolgozni. Többe kerül az utazás, öltözködés és főképp a kieső otthoni segítség, főzés takarítás, mint amennyit behoz.

Aztán az is egy érdekes tény, hogy a minket megelőző országoknál a nagycsalád-modell működik, ahol szintén más a munkamegosztás.

Szerintetek miért van Magyarország ilyen előkelő helyen a listán?

A bejegyzés trackback címe:

https://bhaktijogi.blog.hu/api/trackback/id/tr85142169

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Gudakesa das · http://www.ujaranykor.hu 2010.03.11. 10:29:52

Véleményem szerint, nincs azzal semmi gond, ha egy nő dolgozni szeret, de, és itt a de, ez a saját döntése legyen, ne a gazdasági kényszer. Nálunk a túlzott fogyasztásba-kergetéssel, a mesterségesen megnövelt vágyakkal, és emellett az alacsonyan tartott bérekkel, azt a kényszert érték el, hogy mindenkinek az élete központi eleme a munka a pénzkereset. Legtöbben nem, hogy a gazdasági növekedés nehézségei miatt aggódnak, hanem a már a létfönntartásukért. Nő, férfi, egyaránt, nem marad idő, energia másra, ami egy normális életben fontos, külsődlegesen a családra, a kapcsolatokra, a társadalmi feladatokra, és a legfontosabbra is nehezen: a lelki életre. A nőknek alapból, sokkal fontosabb a család, a gondoskodás, mint a karrier, vagy egyáltalán a munka. Ha ez mesterségesen félre is van állítva, másodlagos helyre, mint alapvető nemi késztetés ettől még ott van. A magyar emberek, a média által nyomott ideál ellenében, legbelül még mindig konzervatívan gondolkoznak, a hagyományos értékek szerint. Ez azt jelenti, a nő otthon van, gondoskodik a családról, a háztartásról, míg a férfi megteremti ehhez a megfelelő körülményeket. Nem feltétlen minden nőnek ez a természetes igénye, de a lehetőséget meg kellene adni, hogy ne kényszer legyen a munkahely, hanem egy igény elfogadása, és esetleg 4-6 óra elég lehessen erre, hogy maradjon elég idő a fontosabbra. Mellesleg a férfiaknak is jó lenne ha nem 10-14 órákat kellene dolgozniuk. Lenne elég idejük egymásra, magukra, és a lelki életre. Így a nők is, férfiak is nyugodtabbak lennének, sokkal kevesebb válság, és válás is lenne, és az önmegvalósítás útján is kicsivel kevesebb akadályt észlelhetnénk.

Napraforgó 2010.03.11. 16:04:07

Gratulálni szeretnék az első hölgynek, aki vad csatakiáltással először eldobta a melltartóját, majd idővel mégiscsak kosztümöt öltött magára, és katonás léptekkel bevonult egy irodaházba, mondjuk menedzserként önmegvalósítani... Remélem, már rájött, mekkora barom volt. A cosmopolitan és egyéb női újságok olvasóinak kőzáporát kerülgetve, azt gondolom, hogy nagy tévedés volt a női egyenjogúságért harcba szállni, hiszen nesze, sikerült elérni, hogy napi 8-10-12 órában a nők is gürizhetnek, előtte, utána rohanhatnak a gyerkőcökkel jobbbra-balra, vásárolhatnak hat gyerekkel és hat cekkerrel az oldalukon, munka után siethetnek haza főzni, mosni, takarítani, utána, ha még mindeközben működik az egy életre köttetett házasság, apuka még nem máshová jár haza, akkor este 10-kor próbálhatnak magukból két ásítás közt "nőt" parfümözni és kozmetikázni... tényleg megérte, hiszen mondhatjuk, hogy a nők is pénzt keresnek, ugyanolyan joguk van beledumálni mindenbe, nehogy má' megszabja bárki, mit csináljanak, mikor és hogyan... De komolyan, ez egy tévedés... Egyetértek Gudakesa prabhuval, miszerint 4-6 óra munka bőven elegendő lenne szerintem a nők számára, hogy amellett a lényeg se vesszen el, ne hulljanak szét a családok, ne kallódjanak el a gyerekek, maradjon idő a hagyományos női szerepekre, és a nőknek legyen idejük nőnek is lenni... Persze, nem ez a test vagyunk, de nem véletlenül kaptunk férfi vagy női testet, annak megfelelően kellene élnünk is. Semmi jó nem származik belőle, ha felcserélődnek a hagyományos szerepek, feladatok.

Ismeretlen_111978 2010.03.11. 18:58:16

Haribol! Érdekes cikk, és érdekes kérdés és a kommenteket olvasgatva nagyban bólogattok is. Főleg Napraforgón, mivel nő létére jobban átérzi a helyzetünket :) Bár én nem vagyok családos, nagyon gondolkozom azon, hogy érdemes lesz e annak lennem, mikor ilyen a helyzet, főleg nálunk Mo-n. Sajnos sok tényező közre játszik (legalábbis saját tapasztalataim által), hogy sokszor a család nem ccsak női tagja, hanem még a gyerekek is elkényszerülnek menni dolgozni, mert olyan siralmas a helyzet mindenhol. Nem vagyok anyagias, de az éhenhalást nem támogatom. Szomorú, mert sok nő a munkahelyén veszíti el nőiességét. Saját példám is, hogy egy grafikai műhelyben férfi munkát végeztem, olyat, amit láttán még férfi munkatársaim is csak pislogtak. Dehát, lehet választani: Dolgozol vagy éhen halsz :( Gazdaságilag és munkahelyileg kell fellendíteni az országot, és nem minimlbérért dolgoztatni 2 gyerekes családapákat, és akkor a nőnek talán lenne esélye válogatni. Nem kötöszködés, hanem szomorú tény, hogy sokszor még 2 fizetésből sem futja semmire, mert amint kifizetnek minden adót meg rezit, addigra jó ha van kenyér egyáltalán :(

NinMami 2010.03.19. 08:30:04

Egyetértek Silassal. Ha meegnézzük, hogy a dolgozó nőkből hány az önmegvalósító manager és hányan állnak a futószalag mögött vagy az eladó pult mögött napi 8-10 órát - akkor látható, hogy azért a managerek jóval kevesebben vannak, és többségében nem önmegvalósításból, hanem muszájból dolgozókat találunk. Ugyanis a férfiakat nem fizetik meg normálisan. Az csak álmodozás hogy ha a nők nem dolgoznának akkor a férfiakat jobban megfizetnék. Valszeg egy (pénzéhes) multi/munkáltató sem tenne ilyet mert nem akar rosszabbul járni mint eddig. Tehát ha a szülők normális biztonságos hátteret akarnak biztosítani a gyerekeknek (iskola, ami nem két fillér, ruházás, egészségügyi ellátás stb) - és ezeknel nem a luxus cuccokra gondolok! - ÉS ha mindemellett a család még kaját is akar tudni venni végén, akkor nincs más hátra, a nőnek is dolgoznia kell. Maximálisan egyetértek vele hogy jó lenne ha a nők otthon TUDNÁNAK maradni ha így kívánnák, a családdal megegyezve. De hiába szeretnék - a legtöbben ma ezt a luxust nem engedhetik meg maguknak. Mi 4-en vagyunk testvérek. Nem tudom anyukám milyen bravúrral csinálta, de napi 10 óra munka után még minket is ellátott, mert apám fizetése önmagában lepkefing volt. Igaz, így is szegények voltunk és rengeteget bántottak miknet emiatt az iskolában. De ha anyukám nem dolgozott volna, éhenhaltunk volna. Ja és nem manager volt!

Ismeretlen_117989 2010.03.22. 08:16:58

Én visszakanyarodnék az utolsó mondatomhoz. Ha 2 ember akarja/kénytelen megoldani a gyereknevelést, akkor az nagy nehézség lesz. Ezt látom mindenhol. Érdekes, hogy először szétrobbantja "valaki" a család intézményét, aztán azt ígéri, hogy megoldja pénzzel, kedvezményes adózással, bölcsikkel, ovikkal... pedig nem.

Ismeretlen_148808 2010.03.22. 20:34:05

Ebben az országban szerintem csak kiváltságos helyzetben lévő emberek engedhetik meg maguknak, hogy a nő otthon maradjon. Tovább göngyölítve a témát azért azt is érdemes lenne megvizsgálni, hogy Magyarországon hány dolgozó nőnek segít a férje a háztartásban és hány férfi veszi ki a részét a gyereknevelésből.
süti beállítások módosítása