Ezzel a címmel olvastam egy hírt, melyre többen felhívták a figyelmemet és nem hírldal átvette. Most nálam is olvasható, mert tudom, hogy sokakat érdekel a téma.
A saját kommentáromat most a végén fűzöm hozzá.
„Ha az ázsiai országokkal nem is vethető össze a hazai közgondolkodás, az európai átlagot meghaladó mértékben véljük úgy, hogy a nőknek nem kellene karriert építeniük - számol be a Menedzsment Fórum.
Miközben nők vezetnek kormányokat, világméretű cégeket és a munkaerőpiac több mint felét teszik ki, egy közvélemény-kutatás szerint még mindig a világ egynegyede - nagy többségükben fiatalok - úgy véli, a nőknek otthon a helyük.
A 23 országban 24 ezer ember megkérdezésével készült Reuters/Ipsos felmérést a nemzetközi nőnap előtt hozták nyilvánosságra. Ennek alapján kiderül, a legtöbben Indiában (54 százalék), Törökországban (52 százalék), Japánban (48 százalék), Kínában (34 százalék), Oroszországban (34 százalék) és Magyarországon (34 százalék) gondolkodnak úgy, hogy a nőknek nem kellene dolgozniuk.
Meglepő módon a "nő helye otthon van" kijelentéssel egyetértők közül többségben vannak a 18-34 éves korosztály képviselői. A válaszadók összességében mindazonáltal 74 százalékban nem értettek egyet a kijelentéssel.
"Annak ellenére, hogy a múlt század során a nők hatalmas előrelépést tettek a társadalomban való részvétel terén - a politikától a munka világán, a sporton és a médián át a szellemi törekvésekig -, számos korláttal kell még megbirkózniuk" - mondta John Wright, az Ipsos közvélemény-kutató helyettes elnöke.
"E kutatás a többség véleményét kifejezve azzal az alapvető tanulsággal bír, hogy a nők számára elengedhetetlen, hogy képesek legyenek választani, hogyan és milyen területen akarják kibontakoztatni magukat" - tette hozzá.
Azokban az országokban, ahol a legtöbben vélekedtek úgy, hogy a nők helye otthon van, a nemek között is csekély a véleménykülönbség - mutatta ki a felmérés. Például Indiában, ahol a megkérdezettek több mint fele értett egyet a kijelentéssel, a férfiak és nők nagyjából egyenlő arányban vélekedtek így. „
Érdekes, hogy hányféle következtetést lehet levonni egy felmérésből. Már a cím is szenzációhajhász. Szó van elnyomásról is, de a végén kiderül, hogy egyet értenek a nemek.
Miért? Mert ez egy kulturális kérdés, hogy hogyan osztják meg egymás között a feladatokat. Érdekes volt nemrég, hogy egy felnőtt gyerekes, több diplomás házaspár arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy nem éri meg a feleségnek elmenni dolgozni. Többe kerül az utazás, öltözködés és főképp a kieső otthoni segítség, főzés takarítás, mint amennyit behoz.
Aztán az is egy érdekes tény, hogy a minket megelőző országoknál a nagycsalád-modell működik, ahol szintén más a munkamegosztás.
Szerintetek miért van Magyarország ilyen előkelő helyen a listán?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.