“Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság, bár az elsőben nem vagyok egészen biztos.”
(Albert Einstein)
Egyszer volt olyan szerencsém, hogy Sivarama Maharajat és Niranjana Maharjat hoztam fel Krisna-völgyből. Végig ezt a filmet nézték.
Mivel igen ritka, hogy ilyet tesznek, biztosan megéri. Bár a film nem ma készült, még fekete-fehér, de átjön rajta az odaadás.
A facebook-on olvastam, gondoltam itt is megosztom veletek, mert mint gyakorló apuka nagyon igaznak és tanulságosnak érzem:
„Ne vegyél nekem olyan dolgokat, amelyre Te hiába vágytál gyermekkorodban! Ne érezz bűntudatot, ha nem tudsz megadni nekem mindent, amire a fogam fáj, néha csak azért kérek valamit, hogy láthassam, hol a határ.
ADD NEKEM AZ IDŐDET!
Kérdezz meg, mi történt az iskolában, beszélgess velem arról, hogy miket gondolok! Érdeklődj arról, hogy hogyan oldom meg a feladataimat, problémáimat! Taníts engem a jóra, és mondd el, mi a rossz! Vitassuk meg a terveinket! Bátoríts választásaimban! Dicsérj, ha megérdemlem, terelj jó útra, ha tévedtem!
Higgy nekem, bízz bennem! Irányításoddal jó utat fogok választani. Ha magam mellett tudlak, nem csatlakozom bandákhoz, távol tartom magam az alkoholtól és a drogoktól. Magyarázd el nekem a gyógyszerhasználat szabályait és figyelmeztess annak veszélyeire!
Bocsáss meg nekem, fejezd ki megértésedet, ha tévedtem! Add értésemre, hogy mindig van lehetőség az újrakezdésre! Engedd, hogy tetteimért én vállaljam a felelősséget! Javíts ki, mondd el ha tévedtem, de ne szégyeníts meg! Kérlek soha ne hasonlíts másokhoz, főleg a testvéreimhez ne!
Büntess meg, ha rosszat teszek, de ne bánts! Ismerd el ha jót cselekszem! ne parancsolj nekem, kérj tőlem! Ez számomra azt jelenti, hogy összetartozunk és ha megkérsz valamire, boldogan megteszem majd.
Bánj velem úgy, mint a legjobb barátoddal! Figyelj rám, ha szeretnék veled megbeszélni valamit! Még csak gyerek vagyok,de nekem is vannak gondjaim, aggodalmaim. Tiszteld a bánatomat, fájdalmamat!
Szeress akkor is, ha rossz vagyok és hagyd hogy szeresselek! Mutasd ki szeretetedet még abban az esetben is ha nem tetszik neked a viselkedésem.
S mondd sokszor, hogy szeretsz engem, erősíts meg abban a tudatban, hogy különleges vagyok számodra, és bármi történjen is, mindig szeretni fogsz!
Ne feledd, hogy részed vagyok valami különös dolog, a szerelem teremtett!”
A praktikus tanácsok rovatba jön a mai bejegyzés.
Természetesen a higiénia nagyon fontos minden bhakti-jóginak és nem csak a testet kell zuhanyozni, hanem a szájunkat. De ne rohanjunk ennyire előre.
Pár évvel ezelőtt egy kedves bhakta ismerősöm ajánlotta a figyelmembe a szájzuhanyt. Épp meséltem neki, hogy kaptam műfogakat híddal. Ennél különösen veszélyes, hogy alákerül valami és rossz szájszag, sőt gyulladás keletkezik.
Előtte már kísérleteztem elektromos fogkefével, de olcsóbb elemes verzió nem volt túl hatékony.
Nehezen szántam rá magam a befektetésre, de a fogorvosi költségek még ennél is durvábbak. Egy sima szájzuhany kb. 17, a kombinált 28 ezer körül van. n a második mellett döntöttem, ami a képen is látható.
Mivel a fogkőképződést is hatékonyan megakadályozza, így annak eltávolításának a költsége (alkalmanként 8-10 ezer) is megspórolható.
De a legfontosabb az érzés. Hihetetlen. Annyira tisztának érzed utána a szádat, mint eddig soha.
Az pedig egy komoly tanulság, amikor látod, hogy mi jön ki a tisztának gondolt szádból…
Próbáld ki, nem fogod megbánni.
(Fontos! Ez nem reklám, nem kapok érte semmit senkitől.)
1965. szeptember 10-én, pénteken, az Atlanti-óceán közepén Srila Prabhupáda egy Amerikába tartó gőzhajón a következőket írta naplójába: “Ma nagyon csendesen siklik a hajó. Jobban érzem magam, de fájó hiányérzettel gondolok Sri Vrindávanára és szeretett Uraimra, Sri Govindára, Gopináthára, Rádhá-Dámodarára. Egyetlen vigaszom a Sri Caitanya-caritámrita, benne az Úr Caitanya nektári kedvteléseivel.
Azzal a céllal hagytam el Bhárata-bh¡mit, hogy végrehajtsam Sri Bhaktisiddhánta Sarasvati utasítását, amely egyben az Úr Caitanya utasítása is. Alkalmatlan vagyok a feladatra, mégis vállaltam a kockázatot, mert valóra akarom váltani Ő Isteni Kegyelme utasítását. Távol Vrindávanától, az Ő kegyük minden menedékem.” Három nappal később, a tiszta odaadás e hangulatában Ő Isteni Kegyelme a következő imát írta:
(refrén) Ó, testvérek, nem győzöm hát hangsúlyozni, hogy a Legfelsőbb Úr, Krisna, csak akkor adja majd rátok áldását, ha Srimati Rádháráni is elégedett lesz veletek.
(1) Sri Srimad Bhaktisiddhánta Sarasvati Thákura, aki nagyon kedves az Úr Gaurángának, Saci anya fiának, egyedülálló szolgálatot végez a Legfelsőbb Úrnak, Sri Krisnának. Ő az a kiváló, szent lelki tanítómester, akinek a kegyéből az emberek a világ különböző részein a Krisna iránti határtalan odaadás áldásában részesülnek.
(2) Az ő erős vágyának köszönhetően az Úr Gauránga szent neve a nyugati világ összes országába eljut majd. A Föld minden nagyvárosában, városában és falvában, az óceánok, a tengerek és a folyók partján, mindenki Krisna szent nevét fogja énekelni.
(3) Ahogy Sri Caitanya Maháprabhu hatalmas kegye meghódít minden égtájat, úgy önti el a Földet a transzcendentális tudás árja. Ha az összes szerencsétlen, bűnös lélek boldog lesz, teljesül a vaisnavák vágya.
(4) Bár Guru Mahárájám azzal bízott meg, hogy hajtsam végre ezt a küldetést, erre sem méltó, sem alkalmas nem vagyok. Esendőségemben és jelentéktelenségemben a kegyedért könyörgöm hát, Uram, hiszen Te vagy a legbölcsebb és a legtapasztaltabb mindenki közül. Kérlek, tégy méltóvá a feladatra!
(5) A Te támogatásoddal, a lelki tanítómester szolgálata által az ember elérheti az Abszolút Igazságot, s így sikeressé teheti az életét. Ha megadatik nekünk ez a szolgálat, boldogok leszünk, és abban a szerencsében lehet részünk, hogy elnyerjük társaságodat.
(6) “Kedves Uram, ó, Istenség Legfelsőbb Személyisége! Mivel anyagi vágyakat dédelgettem, a többi közönséges emberhez hasonlóan egy kígyókkal teli, feneketlen kútba estem. Szolgád, Nárada Muni azonban kegyesen a tanítványává fogadott, és megtanított arra, hogyan lehet elérni a transzcendentális helyzetet. Legfőbb kötelességem tehát az, hogy őt szolgáljam. Hogyan is hagyhatnám el a szolgálatát?” (Prahláda Mahárája imái az Úr Nrisimhadevához, Srimad-Bhágavatam 7.9.28).
(7) Ó, Uram, Krisna! Örök társam vagy, de én elfelejtettelek, s így születésről születésre máyá rúgásaitól kellett szenvednem. Ha ma megint lehetőségem nyílna rá, hogy találkozzam Veled, képes lennék ismét csatlakozni Hozzád.
(8) Kedves barátom, társaságodban majd ismét határtalan boldogság tölt el. Kora reggel a legelőkön és a mezőkön fogok kószálni, majd Vraja erdeiben szaladgálok és ugrándozom, s időnként a földön hempergek a lelki eksztázistól. Ó, mikor jön már el ez a nap?
(9) Rólad szóló gyönyörű emlékek támadtak fel ma bennem. Vágyakozásomban a nevedet kiáltottam. Örök szolgád vagyok, ezért vágyom annyira a társaságodra. Ó, Uram, Krisna! Te vagy a siker egyetlen záloga.
Ő Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupáda a Jaladuta hajó fedélzetén, 1965. szeptember 13-án.
Újabb kérdés, pontosítás érkezett az előző válaszhoz:
„Szia!
Köszi szépen ezt a részt! Amint látom, ez konkrétan a Krsna és Krisztus neveket emeli ki, és tárgyalja.
Ugyanez vonatkozik pl. a Siva név használatára is? Tehát ugyanaz a célja az Om Namah Shivaya mantra vibrálásának is? Az ugyanúgy tisztító erővel hat? Mert azt valahogy közelebb érzem, jobban magaménak, mint a többit. Most nem kizárólagos akarok lenni, hanem érdekel konkrétan az általam említett mantra használata.
Mégegyszer köszi a kiírásért és várom az infót!”
Most próbálom a saját szavaimmal és egy egyszerű példával elmondani az én meglátásomat erről a témáról. Persze a példák sohasem tökéletesek, de gyakran segítenek a téma elvontságán.
X elhatározza, hogy fittebb, sportosabb lesz, de nem tudja eldönteni, hogy konditerembe menjen, aerobikra, vagy jógázni. Mondhatjuk, hogy mindegyik ugyanolyan jó (feltételezve a hitelességet), és ez igaz is a semmihez képest, de azért nem ugyanaz lesz az eredmény.
Persze itt ott van az a pont is hogy X mennyire gondolja komolyan, milyen gyakorisággal jár majd le és akkor mennyire teszi oda magát. A világ legjobb edzőtermébe és edzőjéhez járhatsz, de ha nem követed az utasításait akkor lőttek az eredménynek.
Én, mint a (bhakti)jógaterem edzője nyílván az Istenség Legfelsőbb Személyiségének közvetlen utasítása szerint az erre a korszakra előírt legegyszerűbb és célravezetőbb módszert, a Hare Krisna mahamantra éneklését ajánlom, de abszolút szempontból minden jó, erre utalt Srila Prabhupada az előző bejegyzésben.
Remélem ez segít valamennyit.
Nemrég Nagymamám odaadta nekem az Anyukámtól elhozott régi okleveleimet.
Még a feleségem is meglepődött, hogy mennyi versenyen indultam és lettem valahányadik.
A legjobban ezen az oklevélen nevetett.
„Ez annyira jellemző rád!” mondta.
Hát most ti is nevethettek az 1979-es díjazásomon.