Adni jó(ga)

2014.01.24. 08:37

adni.jpgSőt, jobb, mint kapni. Szolgálni másokat jobb, mint ha minket kényeztetnek.

Ez a meglepő tény a Krisna-tudat alapfilozófiája. Amikor először találkoztam vele engem is megdöbbentett. Ugyanis nem erről szól az anyagi világ. Az emberek vagyonokat fizetnek azért, hogy például valaki más főzze meg az ételüket és szolgálja fel. Nem irigyeljük a szakácsot, vagy a pincért.

Pedig a lelkivilágban mi vagyunk a szakácsok és a pincérek és egyetlen vendég van, az pedig Krisna, Isten. „Hú, ez nem hangzik valami vonzóan…”. Igen, ezért vagyunk itt, mert mi akartunk a szolgált lenni. És addig maradunk, amíg így gondolkodunk. Pedig igen könnyen rá tudunk jönni, hogy ez így nem jó.

Valóban, amikor kapunk valamit, akkor rövid időre boldognak, elégedettnek érezzük magunkat. Eltalálták a vágyunkat, netán még túl is teljesítették. De utána? Elfogyott, megszokom, hogy van, és jön az újabb kívánság. Szóval, elmúlt.

De mi van, ha másokat akarunk elégedetté tenni? Emlékszel, amikor valamelyik szeretettednek adtál valamit, aminek örült? Milyen jó érzés volt! És ez elmúlt? Nem, maximum kevésbé emlékszel rá. A legszebb benne az, hogy ez automatikusan elindít egy adok-kapok szeretet körforgást. Persze ez nem egy pingpong meccs. Gyakran 5-ször, de lehet, hogy 100-szor kell adnod, de nem veszítesz semmit.

Ezt elődeink már rég tudták. Gondolom mindenkinek van tapasztalata nagymamáról, dédiről, hogyha beállítottál hozzá automatikusan adni, főzni akart valamit. Emlékszem, hogy amikor vegetáriánus lettem sírva könyörögtek nekem, hogy mindent, bármit megtesznek, csak ne vegyem el a lehetőséget, hogy főzhessenek nekem.
Furcsa, nem? És észrevette, hogy sokkal nyugodtabbak, boldogabbak, mint mi?

Amikor tőlem kérdezik, hogy mitől van a sok probléma, akkor a válaszom az: nem azt csináljuk, amit kell. Így nem működnek a családi-, házastársi-, baráti-, emberi kapcsolatok. Világ sok részén még működnek kultúrák, amik segítenek embereknek, hogy ki, kinek, mit, mikor, hogyan csináljon. Ilyen a Krisna-tudat is. Persze nem elég csak a külsőségeket felvenni, újra kell gondolni minden kapcsolatunkat és dolgozni kell rajta.

Ezt nem szégyen újratanulni. Szégyen itt maradni az anyagi világban, ahol az egyre több önző ember között mi leszünk az egyik.

A bejegyzés trackback címe:

https://bhaktijogi.blog.hu/api/trackback/id/tr965779242

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása