Őszentsége Bhakti Caru Swami előadása:
(Itt olvashatod az előző részt)
A nőket úgy kezelni, mint anyákat
(vagy: Nőkre úgy tekinteni, mint anyákra)
„Az Isten iránti szeretet terjesztése során Caitanya Mahaprabhu és társai nem törődtek sem azzal, hogy ki alkalmas a befogadásra, ki nem, sem azzal, hol osszák és hol ne osszák: Ők nem adtak feltételeket.” (Cc. Adi-Lila 2.7.22.)
1. Lényegében a kettősség azt jelenti, hogy elfelejtettük, Krisna szerves része vagyunk. Mi Tőle elkülönülten akarunk élvezni, az irányító szerepét akarjuk játszani. Ez az irányítási irányvonal a nemi élet vágyában tetőzik.
2. A nő/férfi-felfogás rokon értelmű az anyagi tudattal.
3. Krisna -tudatúvá válni azt jelenti: a kettőség fölé emelkedni. Szilárdak, kell, hogy legyünk abban a tudatban, mi mindannyian Krisna szerves részei vagyunk, az Ő élvezetéért - nem a mienkért.
4. A bhakta legelső kötelessége, hogy túllépjen a nemi vágyon.
5. Ez filozófiai tisztánlátást, állandó gyakorlatot és kitartást igényel. ( Az utálat (irtózás) nem megoldás. A vonzódás/utálat (irtózás) egy érem két oldala.)
6. A Panca-tattva jóvoltából Srila Prabhupada megkönnyített rajtunk, és kinyitotta bhakti kincstárát a férfiak és nők minden osztályának.
7. Ez számunkra intenzív és korlátlan lehetőségeket teremt, hogy túllépjünk az anyagi ragaszkodáson és utálaton (irtózáson). Kifejleszti transzcendentális megvalósításunkat Krisnával.
8. Az „anya” szó tiszteletet és józanságot sugall (jelent).
9. Amikor mi azt tanácsoljuk, hogy a nőket anyákként kell tekinteni, arra gondolunk, hogy a nőkkel való tetteink tartózkodóak és tiszteletteljesek legyenek.
10. Az ilyen magatartás csökkenti a sértő mentalitást és cselekedeteket más élőlényekkel szemben.
11. A nőknek anyaként kell viselkedni.
12. A Krisna-tudat gyakorlásában a nemek különválasztása elkerülhetetlen.
Idézetek Srila Prabhupadatól
SP levele Gargamuninak (1975.9.84) ”A zavarral kapcsolatban, amit a nő-bhakták okoztak, csak annyit, hogy ők is élőlények, Ők úgyszintén Krisnához jöttek. Így tudatosan én nem tudom elutasítani őket. Ha a mi férfitagjaink, a brahmacarik sannyasik, szilárdakká válnak a Krisna-tudatban, akkor nincs probléma. A férfitagok kötelessége, hogy nagyon szilárdak és óvatosak legyenek. Ezt rendszeres énekléssel érhetjük el, mint például Haridasa Thakura.
Levél Rayramának (1967/10./4.) „Védelmezd a nőket. (Ne zsákmányold ki őket.)”„Kérlek, vezesd a mi áratlan nő-istentestvéreinket, akik tőlünk vettek menedéket. A lányok fogékonyabbak Maya finomabb ragaszkodásaihoz. A fűk egy kicsit erősebbek. Mrinalini, Jadurani, és minden más lány képzett, jó-kinézésű, értelmes, tanult, és komolyan végzi a Krisna-tudatot, védelmet kell, hogy kapjon Maya ragaszkodásaitól.
SP levele Gargamuninak (1969/10,/18.) „Maya legvonzóbb formája a nők és a pénz. Mi Krisna-tudatos emberek kapcsolatba kerülünk nőkkel és pénzel prédikálásunk alatt. Az egyedüli megelőző intézkedés, hogy tartsuk távol magunkat ezektől az, hogy nem érzék-kielégítésünkre használjuk. Így kellőképpen erősek maradunk. Az anyagias emberek mindent érzék-kielégítésre használnak, a Krisna-tudatos emberek pedig Krisna érzékeinek kielégítésére. Ezek a dolgok, úgy ahogy vannak, nem hibásak, a nők és a pénz csupán akkor lesz azzá, ha nem megfelelően használjuk. A nem-megfelelő használat azt jelenti, hogy azokat érzék-kielégítésre használjuk.”
SP levele Ekayaninak(1972/12./3.)„Ki vezette be ezeket (azokat) a dolgokat, hogy a nők nem japázhatnak a templomban, nem tarthatnak aratit, és még sok mást? Ha ők ingerültek a brahmacarik menjenek az erdőbe. Ezeket a dolgokat én soha nem vezettem be. A brahmacarik nem tudnak megmaradni a nők jelenlétében a templomban. Elmehetnek akkor az erdőbe, ne New Yorkban éljenek New York tele van nőkkel, hogyan lehet elkerülni, hogy lássuk őket? A LEGJOBB HA AZ ERDŐBE MEGYÜNK, mert ott egyetlen egy nőt sem fogunk látni. Ez mindazokra vonatkozik, AKIK KÖNNYEN INGERLÉKENYEK. Akkor azonban senki sem fogja látni őket, s így HOGYAN FOG A MI PRÉDIKÁLÁSUNK HALADNI?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.