A védikus Szentírásokban le vannak írva a különböző tudatszintek.
Nagyon tanulságos, különösen így Srila Bhaktividyapurna Maharaja tolmácsolásában:
„A tudat első szintje az anna-maya, vagyis az elme és az érzékszervek szintje. Ide tartozik minden, ami az érzékszervekkel összefügg, vagyis a művészetek, a modern természettudomány stb., és persze az evés, alvás, párzás és védekezés is.
A következő szint a prána-maya, ami annyit jelent, hogy képesek vagyunk felfogni, hogy mások is élőlények, ezért együtt kell működnünk velük. Fel kell ismernünk, hogy rajtunk kívül mások is léteznek, és nekik is vannak szükségleteik és vágyaik, és a mi szükségleteink és vágyaink nem mehetnek az övék rovására. Ehhez a szinthez kapcsolódik a gazdasági fejlődés, az anyagi igazságszolgáltatás, minden, amelynek során emberek közötti kapcsolatról van szó.
A következő tudatszint a mana-maya, a vallásos elvek síkja. Jnána-mayának is nevezik, mert itt már tudásról is szó van, olyan tudásról, ami iránt az elme igen fogékony. Az elme szereti követni a vallásos elveket. Amikor valaki azt mondja, hogy megőrül, az azért van, mert az elme nem képes rögzíteni magát, nincs viszonyítási alapja, csak kapkod ide-oda. Az összes társadalmi szabály, vallásos elv azért született, hogy az elmét nyugalomban tartsa. (Ahogyan látjuk is: lehet, hogy kontrolláljuk az elménket, de ha csak egy kicsit is szabadjára engedjük, azt tapasztaljuk, hogy azonnal az érzékek után veti magát. Ebben az esetben nincsenek többé standardok. Nincs semmi, ami kontrollálná. Az elmét a társadalom szabályozó elvei irányítják. Ez a dharma, a vallásos elvek szintje.
A negyedik szintet vijnána-mayának hívják. A vijnána-maya azt jelenti, hogy megértjük: mi nem ez a test vagyunk, és a lélek platformjáról szemléljük a világot. Ez a brahma-bhuta, vagy a Brahman szintje. A transzcendencia legalsó foka. Ekkor ébredünk tudatára, hogy nem ez a test, hanem az Úr szolgája vagyunk.
A következő fokozat neve: ánanda-maya. Ezen a szinten megértjük, hogy Krisna szolgái vagyunk, és meg is próbáljuk Őt szolgálni. A varnásrama szempontjából vizsgálva azt látjuk, hogy ez az öt tudatszint megfelel a varnásrama rendszer tagjainak és tudatszintjének.”
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.