Kapcsolatok statisztikája

2010.02.19. 06:55

Az alábbi cikket találtam a sokakat érdeklő férfi-nő kapcsolatok, házasságok vizsgálatáról.

Én is elgondolkodtam, hogy miért olyan érdekes téma ez?

Talán azért, mert a társadalomnak az egyén után(?) a legfontosabb egysége a család. Az önmegvalósítással törekszünk az egyéni változásra, de a normális családra is szükség van, hogy jól menjenek a dolgok.

„Magyarországon egyre kevesebben élnek házasságban, de akik erre vállalkoznak nagyobbrészt elégedettek is családi állapotukkal. Közel háromnegyed részük (73 százalékuk) harmonikusnak, kiegyensúlyozottnak ítéli férjével, feleségével való kapcsolatát. Ugyanakkor viszonylag sokaknál, 19 százaléknál már gyülekeznek a viharfelhők, hullámzó érzelmekről számoltak be, felemásnak értékelik házasságukat.

Még nagyobb gondokról számolt be a frigyben élők 8 százaléka, náluk a konfliktusok dominánsak. A néhány esztendeje egybekelők valamint a legalább három évtizede házasságban élők kapcsolata kifejezetten jó. Erre utalnak a húszas éveikben járók és a 60 év felettiek válaszai, ők ugyanis az átlagosnál jóval kedvezőbben értékelik házasságukat - nagyjából 85 százalékuk boldogságban él együtt párjával.

A harmincas-negyvenes korosztályok küszködnek leginkább együttélési problémákkal: "csak" 67 százalékuk tartja frigyüket harmonikus viszonynak, 22 százalékuk a vonzások és taszítások változatosságában tölti a mindennapokat, míg 11 százalékuknál a folyamatos viszályok nehezítik az életüket. A magánélet rendezettsége nem csak az életkorral, hanem a társadalmi pozícióval, az anyagi helyzettel is összefügg. A magasabb státuszban, a jómódban élők házassága nyugalmasabb, mint a nehezebb helyzetben lévőké.

Az élettársakként együtt élők többsége is kiegyensúlyozottnak minősíti párkapcsolatát, de arányuk kisebb annál, mint a házasoknál tapasztaltunk - 62 százalék. Viszonylag nagy hányaduk, egynegyedük számolt be arról, hogy pozitív és negatív időszakok váltakozása jellemzi közös életüket. Az élettársi kapcsolatban élők 13 százaléka szerint mindennapjaikat a békétlenség határozza meg. A házassági papír nélkül együtt élő párok kapcsolata akkor harmonikusabb az átlagosnál, ha kiskorú gyermeket nevelnek.

A kapcsolatok magas érzelmi szintjének fenntartása, a különböző érdekek összehangolása, a célok megvalósításakor felmerülő akadályok elhárítása folyamatos feladatot szab a házaspároknak, élettársaknak. Akik e tekintetben sikeresek, lényegében közösen éltetik kapcsolatukat: A harmonikus viszonyban élők 85 százaléka úgy ítéli meg, hogy társával azonos mértékben járul hozzá a családi idillhez. A felemás, néha békés, máskor vitás viszonyokban is közös törekvés a kiegyensúlyozottabb élet megteremtése - 72 százalékuk együtt próbálkozik ezzel.

A konfliktusos helyzetben lévők válaszaiból kirajzolódik az aszimmetrikus kapcsolat, a féloldalas összetartozás: 36 százalékuk egyértelművé tette, hogy párjánál többet tesz a békés, rendezett hétköznapokért. Ezt a véleménycsoportot szinte kizárólag nők alkotják. Lényegében csak férfiak tartoznak viszont abba a 22 százalékba, akik szerint nem ők, hanem feleségük, élettársnőjük jelenti a harmonikusabb együttélésük zálogát. A vitákkal terhelt kapcsolatok szomorú jövőjét vetíti előre, hogy csak bő négytizedük (42 százalékuk) tapasztalja magánál és párjánál is a jobbító szándékot - derül ki a felmérésből.”

A bejegyzés trackback címe:

https://bhaktijogi.blog.hu/api/trackback/id/tr285142143

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mes 2010.02.19. 14:59:07

Ezt a statisztikát ki készítette és mennyire reprezentatív minta alapján? Mert valahogy én nem ezt látom magam körül. Pedig átlagos, úgynevezett középosztálybeli családból származom, elég széles ismeretségi körrel plusz a munkámból adódóan napi átlag 40-50 emberrel beszélek és egyátalán nem a harmónikus házaséletről szól a történet. A napi 40-50 emberből kb. 10 vagy már elvált vagy válófélben van éppen... Hol vannak a harmónikus kapcsolatok?

Ismeretlen_117989 2010.02.20. 09:58:53

Nagyon másképpen nyilatkozik valaki, ha a statisztikus kérdezi, vagy a barátja/barátnője. Az egyiknél próbáljuk a lehető legjobb képet mutatni, a másiknél a lehető legtöbbet sírni. Az igazság a kettő között van szerintem.

Mes 2010.02.20. 10:36:51

Ez is igaz. Köszönöm szépen a választ Vijaya Gouranga prabhu!

Ismeretlen_76916 2010.02.20. 13:33:11

Szerintem sok fenti adatnál fordított a kapcsolat. Vagyis azok házasodnak, akik biztosak a kapcsolatukban, azok nevelnek kiskorú gyereket, akik ketten jól kijönnek egymással... az pedig elég egyértelmű, hogy a magasabb jövedelműek miért boldogabb házasok. Apuka sokáig dolgozik, közben anyuka elmegy szépségszalonba, aztán mindketten hazamennek és örülnek neki, hogy milyen szépek és gazdagok. :-)

Mes 2010.02.20. 15:20:33

Hát ha ez ilyen egyszerű lenne...... Egy jó házassághoz kell egy hiteles férfi, meg egy hiteles nő (és nem a pénz tesz valakit azzá), de a legtöbb ember tapasztalataim szerint emocionálisan éretlen és emiatt van a sok válás. Gazdagéknál éppúgy, mint szegényéknél. Vijaya Gouranga prabhu neked erről mi a véleményed?

Ismeretlen_117989 2010.02.21. 05:40:28

Valóban nem ilyen egyszerű. Az erről szóló véleményemet nem egy kommentben, hanem több kötetben lehetne kifejteni. De ha visszanézel a korábbi bejegyzésekre, akkor már most is sok mindent megtalálsz. És még csak most jön a java!
süti beállítások módosítása