Pár éve olvastam egy érdekes tanulmányt, gondoltam megosztom veletek, mert nagyon tanulságos.

"A montreáli egyetem (Kanada) egy kutatócsoportja közel hatszáz családot vizsgált, ahol öt hónapos korú babák voltak. Úgy találták, hogy a terhesség előtti és alatti szülői viselkedés alapján előre jelezhető volt, hogy óvodáskorukat elérve melyik gyerekek lesznek verekedősek, harapják vagy rugdalják, szadizzák társaikat az óvodában.

A  korai - húszéves kor előtti - gyermekvállalás, az anya dohányzása terhesség során, és az anya saját gyerekkori magatartási problémái egyaránt veszélyeztető tényezőnek bizonyultak. Ugyancsak ilyen hatású, ha a szülők között gyakori az agresszív összeütközés, vagy ha az anya könnyen veszti el türelmét és reagál agresszíven a baba viselkedésére. Láthatjuk, hogy nagyon összetett okokról van szó, és maga az agresszív viselkedés is csak egy tünete a kisgyermek belső, pszichológiai problémáinak.

A pszichoanalízis kezdettől fogva nagy jelenőséget tulajdonított a korai testi és lelki fejlődésnek a későbbi pszichés és magatartási problémák keletkezésében. A modern, pszichoanalitikus fejlődéslélektani kutatások nagyon aprólékosan feltérképezték, milyen hatások felelősek az ilyen problémákért. A kanadai kutatók által említett ingerült, agresszív szülői reagálás  például a gyermek szükségleteinek, végső soron önálló létének átmeneti visszautasítása. A dühös felnőtt arca a gyermeknek azt tükrözi vissza, hogy "szörnyű vagy, agresszív vagy, így nem kellesz nekem" . Ez olyan üzenet, amely a gyermek még kialakulatlan személyiségét alapjaiban veszélyezteti. Ezt úgy tudja elkerülni, hogy "leszokik" arról, azaz meg sem tanulja, hogy az anya érzéseit, belső állapotait felismerje, arcáról leolvassa. Ez hosszú távon tragikus következményekkel jár, mivel a másik ember érzéseinek felismerése alapvető emberi készség, e nélkül egész életében nehézségei lesznek a mások megértésében. A másokkal való összehangolódás és az együttérzés képessége nem fog kialakulni. Az együttérzés pedig hatékony korlátozója a mások elleni agressziónak, mert ha képesek vagyunk átérezni a másik fájdalmát, az fékezően hat agresszív törekvéseinkre. Ha az anya közelsége gyakran fenyegető, akkor ez a korai tapasztalat később minden emberi közelséget kiszámíthatatlanná és fenyegetővé tesz az ilyen gyerek számára. Így már jobban érthető, miért reagál másokra agresszíven.

Megoldás: szakszerű, személyes segítség

A terhesség alatti alkoholizálás és dohányzás biológiai magzatkárosító tényező, de egyben jelez is egy olyan szülői személyiséget, aki nem képes tekintetbe venni magzata speciális igényeit. A szülők korábbi magatartási problémái pedig azt jelzik, hogy az ő felnövekedésüket is ártalmak kísérték, az ő szüleik sem tudtak megfelelően viszonyulni hozzájuk - így a magatartási problémák több generációs átadása valósul meg. Az agresszív óvodásból ahogyan a kutatások igazolták, könnyen lesz agresszív iskolás, agresszív kamasz és felnőtt, aki aztán majd nem tudja megfelelően kezelni saját gyermekeit. Így a kör bezárul, a biológiai, az öröklési és a nevelési okok szószólóinak egyaránt igaza lesz. Az egész kultúra és a média súlyos felelősségéről most nem lesz szó.

Mit lehet tenni?

Tremblay professzor, a kanadai vizsgálat vezetője a gyerekkori agresszivitás legjobb megelőzésének azt tartja, ha megfelelően képzett védőnő látogatja rendszeresen a veszélyeztetett családokat, de - és ez fontos - már a terhesség kezdetétől. A védőnő segít az agresszív viselkedés tompításában, a magzat illetve a baba speciális igényeinek felismerésében, a helyes bánásmód kialakításában. Szokták mondani, hogy a gyerek sorsa bizonyos szempontból már a fogantatás előtt eldől - mivel a szülők magukkal hozott készségei, korai lelki sérülései meghatározzák, hogy mi mindent képzelnek, gondolnak leendő gyerekükről. Még inkább igaz ez a terhesség és az első egy-két életév időszakára, ezért lenne fontos, hogy a szülők szakszerű, személyes segítséget vehessenek igénybe."

A bejegyzés trackback címe:

https://bhaktijogi.blog.hu/api/trackback/id/tr985141918

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása